Jdi na obsah Jdi na menu
 


Občasník 8.

9. 6. 2011

Račínský občasník

www.racin-obcasnik.estranky.cz

 
8. číslo, březen - 2011

 

Vážení  čtenáři,

máme tu jaro. To krásné, barevné, voňavé, nově zrozené v roce 2011. Tráva se zelená, pupeny raší, roslinky se probouzejí a  paprsky slunce je den za dnem povytahují z matičky země. Sluníčko hřeje o poznání víc, dobíjí nám baterky a poskytuje načerpání nové životní energie, a to zatím zcela zdarma, v době, kdy se každý snaží na něčem vydělat. Doufejme, že to vydrží a každý si jej i v budoucnu bude moci dopřát a vychutnávat jej plnými doušky.

Čekají nás nová zrození, myšlenky, nápady, plány, realizace. Pro jiné nekončí hledání chyb u druhých a závist. Nebylo by načase zahodit neduhy lidské za hlavu a udělat něco pozitivního, nezjištného nejen pro sebe?! Určitě by to bylo fajn a veselejší.

Přejeme proto všem, aby se dařilo a vše se podařilo, aby si každý mohl uskutečnit své životní sny a touhy. Vždyť je na každém z nás jakou cestu životem si zvolíme a co upřednostníme.

Petra a Jaroslav Kubíčkovi + spol. bez r. o.  J

 

Něco o Račíně část 8.

......

   Léta račínského souboru se odstěhovala do historie a s nimi i ten prostý život vesnických dětí, znovu ožívající opravdu už jen ve folklóru.

   Poslední osobou, která ukončila vyučování zdejší školy v roce 1966 byla paní Anna Čejková.

   Ještě zmínka o tom, jak škola vypadala v interiéru. Jedna třída a nevypočitatelná kamna, houba ve dřevě, která nebyla k umoření. Spíše pro statného muže, znalého devatera řemesel, zato patří této ženě při nejmenším nemalý obdiv.

   Od roku 1992 převzal bývalou školu pan František Dvořák, který zde zřídil hospůdku s názvem „Malá osada“, pořádal mnoho tanečních večerů ve stylu country. Později byly prostory pronajaty panu  Lubošovi Šturcovi. Během těchto let budova chátrala, ale její provoz pohostinství byl zachován.

   Do roku 2004 zajistil dnes již bývalý starosta Ing. Ivo Mittermayer dotace na opravu této budovy ( ve spolupráci s paní – tehdy místopředsedkyní PS PČR Miroslavou Němcovou ), proběhla rekonstrukce a následná výstavba nových prostor. Dne 4.12.2004 byla budova slavnostně otevřena. Při otevření byli přítomní tehdejší zastupitelé a významní hosté. Fotografie, výstřižky a další podrobnosti naleznete od strany č.7 v  kronice obce Račín (po letech odmlky znovu vedené od r. 2005 a jak už to tak chodí – později odebráné a ukončené), v součastné době údajně uschována v prostorách obecního úřadu.

Abychom se vrátily k budově pro obec bezpochybně významnou, její interiér byl pozměněn, upraveno bylo především podkroví. Jediným, téměř netknutým místem byl sklep, který při jarním tání bývá často zatopen a neobejde se bez vodního čerpadla. V přízemí budovy napravo byl zřízen koloniál se skladem, dále místnost obecního úřadu, úklidové a skladové prostory, nalevo hlavní místnost hospůdky s barem, kuchyně, toalety a příslušenství, vzadu kotelna.  V bývalém podkroví vzniklo 1.patro se dvěma samostatně oddělenými byty (3 pokoje, síň, kuchyň, sprcha, WC).

Považuji tento krok za určitou záchranu pro místní, neboť nebylo místnosti, kde by se zastupitelstvo mohlo nerušeně scházet, v obci chyběl obchůdek,........

   Díky panu Ing. I. Mittermayerovi a tehdejším zastupitelům, stejně jako paní M. Němcové byla tato budova zachráněna a jistě jim zato patří při nejmenším Poděkování všech, kteří ji využívají, a že těch lidiček není málo ;-)

 

..................pokračování v dalším vydání................

 

(zdroj - Písání vybrané ze vzpomínek, kronik a knih pamětních na obec Račín, vydané Obecním úřadem v Račíně, 25. června 2005, neoficiální Pamětní kniha u Kubíčků, která je veřejně k nahlédnutí + fotokopie původní od r.2005)

 

Události ve zkratce .

Prosinec 2010.

·         Konec roku byl v Račíně zakončen se vší slávou, plnou veselí a skvělé nálady. V hospůdce přinesla radost v novém roce tombola, jejíž hlavní cenou bylo živé selátko, které putovalo nakonec ke šťastlivci z Vepřové.  Jedlo se, pilo, tancovalo také v místním Rodinném hotelu, kde zněla mezi svátky živá hudba a mile se posedělo s přáteli.

Leden 2011

·         Mrzlo až praštilo a omladina z Račína se mohla scházet na zamrzlé ploše rybníků Jordán         a Pijáček. Díky patří všem lidem dobré vůle, kteří se neustále podíleli na  prohrnování             a zachování v kvalitním stavu pro všechny děti i dospěláky, kteří si rádi zabruslí.

·         Někteří místní dobrodruzi se za mrazivého počasí rozhodli nejednou přenocovat v přírodě       a doslova pod hvězdami. Podařilo se, neumrzli a v mrazech, kdy teploty klesaly k – 15°C  přečkali noci bez újmy na zdraví a s pocity prima nezapomenutelných zážitků.

Únor 2011

·         Otcové zakladatelé a obecní úřad v Radostíně srdečně zvali všechny přátele běhu na lyžích na 27. ročník Expedice Račín 84 – Procházkův memoriál, který se konal v sobotu 5.2.2011          a jedním z kontrolních bodů s razítkem byl Račín. Počasí přálo, sluníčko hřálo a nebylo jich málo. Akce se dle slov některých zúčastněných a pořadatelů velmi podařila.

·         Téhož dne se konala další akce SKIMAN 2011, která se pro změnu startuje ze Žďáru nad Sázavou a cílem je opět maličký Račín.

·         No, a aby toho nebylo málo, Račín byl zastoupen i na akci Motoskijöring v Dalečíně, kde díky špatným sněhovým podmínkám tratě byl odstartován pouze motocross. Pro pobavení publika bylo názorně dokázáno, že se na lyžích za motorkou dá jezdit i bez sněhu, i když byl jezdec po dokončení tratě poněkud k nepoznání. Tato netradiční akce se náramně vydařila, skončili jsme na neposledním 15. místě ;-D

·         Místní obchůdek, byl, je a bude nadále v provozu, což je bezva především pro seniory v obci. Anketa v minulých měsících přinesla kladné ohlasy. Pokud má někdo speciální požadavek, nápad, či připomínku, může osobně uplatňovat u samotného provozovatele, případně na Obecním úřadě.

·         Račín má novou úřední desku, která je umístěna za autobusovou zastávkou, přímo na obecní budově vpravo.

·         Zastupitelé obce upozorňují na množství psích exkrementů na veřejných prostranství a žádají o ohleduplnost jejich majitele. Třeba by nebylo od věci pořídit schránky na sáčky určené ke sběru těchto exkrementů a ulehčit tak obci v tomto problému.

·         Skvělé podmínky k bruslení na místních rybnících přetrvávaly až do konce února.


Březen 2011 

·         V neděli 6. března 2011 navštívila Račín vzácná návštěva, paní Vlasta Götzingerová, učitelka a osobnost, která se neodmyslitelně zapsala do historie této malé obce. Soubor, se kterým vyhrávala celostátní ocenění, neúnavně pracovala mnohdy v drsných podmínkách je legendou a dodnes oni zúčastnění na časy svého mládí s jiskrou v oku vzpomínají. Dnes již dědečkové a babičky, někteří místní, jiní se rozutekli do světa.                                                                                                                   Škoda, že nelze vrátit čas a vychutnat si jejich představení plnými doušky znovu.           Měla jsem příležitost tohoto milého setkání. Sic nepocházím z Račína, zajímá mne však jeho minulost, přítomnost a budoucnost, jelikož jednám srdcem, osud mne zavál na toto nádhené, téměř pannenské místo kde žiji téměř deset let, smekám před osobnostmi, které něco pro račínské děti, a nejen je něco dokázali. Tak jako tato žena s velkým Ž, která vychovala a vedla děti k pilnosti, tolerantnosti, upřímnosti, spolupráci a radosti ze života.

·        Ke konci měsíce březen roku 2011 se na celém území ČR koná sčítání lidu, domů a bytů. 

 

 

A na co se těšit........?

Ø       PYŽAMOVÁ PARTY se bude konat v sobotu 2. dubna 2011                                Všichni úsměvy vyzbrojení, pyžamy vybavení a duší naladění jsou srdečně zváni a rozjedeme to  na tanečním parketu v Račínské hospůdce ve večerních hodinách ;-D 

Ø       VELIKONOCE A PONDĚLÍ VELIKONOČNÍ 25.4.2011 vychází pro letošní rok nezvykle pozdě, jistě to nebude mít žádný vliv na jejich průběh. Místní chlapci se těší, že děvčata řádně a důkladně vymrskají.

Ø       Pro dětičky nejen z Račína čeká na Račíně letos opravdové překvapení + Dětský den.

Ø       Další číslo občasníku vyjde – zase vyjde v letních měsících. Najdete jej v Račínské hospůdce, někteří ve svých schránkách, na požádání u Kubíčků, na internetové adrese viz nahoře. Po popřečtení pošlete dále!              

Gratulace, výročí, oslavy, narození...

Mnoho lásky, žádné vrásky, bezva náladu, stálou pohodu, ať zdravíčko slouží, život prodlouží, štěstíčka od kominíčka a mnoho pozitivního do dalších let !

Vše jen to nejlepší a nejhezčí přejeme všem oslavencům!

 

  • Omlouváme se za zpožděnou gratulaci Kubálkové Marii, která v prvním zimním měsíci oslavila úžasných 30 let
  • v dubnu bude slavit starosta Račína pan Jiří Subý krásných 65 let
  • další oslavenkyně toho měsíce:

                                                          paní Anna Veselá s nádhernými 40ti roky

                                                          a paní Ladislava Zichová s báječnými 30ti roky

§         květen patří paní Nadě Leopoldové s pěknými 55 lety

§         a letošní rok máme pro tak maličkou vesničku pět oslavenců s datumem narození v roce 1976, také jim patří „gratulejšn“ všeho nejlepšího – Renata Machová, Ondřej Mička, Leoš Uhlíř, Jaroslav Kubíček III. a Ludmila Zachová

   

NOVINKA....čerstvě narozená miminka....... prostě nejsou,ne a ne J

 

Šikovné recepty a zajímavosti

 

■  Aspirin proti lupům
Rozpusťte 3 aspiriny ve vašem šamponu. Lupů se tak zázračně zbavíte, aniž byste si museli kupovat speciální drahé kúry.

■  Vyfoukejte ušní maz
Uši si na chvilku zahřívejte fénem. Stačí pár sekund a maz se rozpustí.

■  Bramborou proti ječnému zrnu
Bramboru dejte do mikrovlnky, rozpulte ji a zabalte do hadříku. Když vychladne tak, že je možné ji vzít do ruky, přidržte ji u oka na 10 minut.

■  Jahody proti zašednutí na zubech
Třete zuby jahodou. Přírodní kyseliny pomáhají vyčistit skvrny na zubech.

■  Smích vyléčí střeva
Dobrá nálada léčí. Dokonce i vaše střeva. Smích z plna hrdla jim zajistí dokonalou masáž.

■  Zrníčka proti zápachu z úst
Nepříjemného zápachu z úst se zbavíte žvýkáním kávových zrnek.

■  Čaj pro voňavé nohy
Louhujte dva sáčky čaje v půl litru vody po dobu 15 minut. Výluh zřeďte dvěma litry vody a ponořte do něj nohy na 30 minut.

■  Na třísky mýdlem
Směs mýdla a hnědého cukru umístěte na náplast. Přiložte na třísku. Do rána je pryč.

■  Bramborou proti únavě
Nakrájejte umytou a oloupanou bramboru a na noc ji ponořte do sklenice studené vody. Vodu z brambory ráno vypijte.

■  Kečup pro blondýnky
Pokud vaše vlasy kvůli chloru v bazénu zezelenaly, potřete je kečupem a na 30 minut zabalte do fólie. Poté je opláchněte. Červené barvivo z kečupu zelenou zneutralizuje.

■  Koupel proti bolehlavu
Ponořte si nohy do horké vody. Krev vám bude proudit do nohou a tlak, který je v hlavě, zmizí. Při úporné bolesti přidejte do vody rozemletá hořčičná semínka.

■  Banány na bradavice
Jednou denně po koupeli přikládejte na bradavice vnitřek z banánové slupky. Po týdnu bude bradavice měkčí a zmizí bolest, po dvou týdnech se viditelně scvrkne. Po léčbě, která by měla trvat maximálně 6 týdnů, úplně zmizí.

■  Máslo proti škytavce
Snězte lžičku másla z burských oříšků.

■  Na bolest hlavy s tužkou
Většinu bolestí hlavy způsobuje napětí svalů. Až bolest udeří, dejte si tužku mezi zuby. Nekousejte! Odpočinou si obličejové svaly a bolesti se zbavíte. Pro ještě větší úlevu otočte hlavou čtyřikrát na každou stranu. Pomůže také, když vypijete šálek silné kávy.

■  Čajový sáček na afty
Dejte si do pusy navlhčený sáček s čajem. Vydržte pět minut. Pokud máte opar, přiložte jej na opar.

■  Med na ranky
Malé ranky a škrábnutí se lépe zahojí, když je pokapete trochou medu. Med je antiseptikum, které pomůže vaše zranění očistit. Med působí protizánětlivě a ranka se bude rychleji hojit.

■  Zubní pasta na štípance
Štípanec potřete co nejrychleji zubní pastou. Nebude vás svědit a nenateče.

 

Bramborové taštičky 
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:cca 5 min
Počet porcí:4 – 6
Jakmile se jednou naučíte klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řadu vynikajících a jednoduchých jídel. Jedním z nich jsou i taštičky plněné povidly a sypané strouhankou.
Suroviny:
600 g brambor
200 g hrubé mouky
150 g krupice
1 vejce
100 g švestkových povidel
30 ml vody na rozředění povidel 2 l vody na vaření taštiček
100 g strouhanky
100 g moučkového cukru
150 g másla
sůl
Postup:
Oloupané a uvařené brambory po zchlazení jemně nastrouháme, přidáme k nim sůl, krupici, prosátou hrubou mouku a vypracujeme těsto. Část hrubé mouky si ponecháme na podsypání. Těsto vyválíme na tenčí plát, ze kterého vypícháme kolečka o průměru asi 6 cm, na jejich střed naneseme povidla, vložíme do tvořítka a překlopíme. Nemáme-li k dispozici tvořítko, kolečko v polovině přeložíme, okraje pečlivě stiskneme (nebo těsto nakrájíme na čtverečky a překládáme po naplnění protilehlé cípy a tvoříme šátečky). Taštičky vkládáme do vařící mírně osolené vody a zvolna vaříme, lehce zamícháme, aby se nepřichytily u dna. Uvařené a okapané taštičky prosypeme nasucho osmahnutou strouhankou, posypeme moučkovým cukrem a přelijeme přepuštěným máslemHovězí maso na zázvoru
Doba přípravy:30 min
Doba vaření:120 min nebo 20 min na minutku
Počet porcí:4
- Voňavá pochoutka z červeného masa stojí za hřích! Pikantní pečeně se zázvorem je výborná s bramborovým knedlíkem.
Suroviny:
800 g hovězí zadní nebo na minutku nízký roštěnec
8 stroužků česneku
zázvor hladká mouka
hovězí vývar a bílé víno na podlití
máslo na zjemnění
Postup:
Hovězí maso nakrájíme na plátky, naklepeme, prošpikujeme a potřeme česnekem, zázvorem a solí. Maso obalíme v mouce, po obou stranách opečeme, pak podlijeme a dusíme do změknutí. Vypečenou šťávu chvilku povaříme tak, aby se nám odvařila část aby se nám odvařila část vody a zjemníme ji máslem.

 

VELIKONOCE    Velikonoce jsou nejvýznamnější   

z křesťanských svátků a to především proto, že připomínají zmrtvýchvstání Ježíše Krista, k němuž podle víry křesťana došlo třetího dne po ukřižování. Dnes už víme i přibližný rok, kdy k této události došlo: 30 či 33.                                                                  Velikonoce se slaví každým rokem trochu jindy, jelikož svátek připadá na neděli po prvním jarním úplňku. Radovat se tedy můžeme v březnu či dubnu. Velikonoční oslavy jsou také jakýmsi přivítáním jara. Zajímavostí je, že datum Velikonoc bylo určeno až roku 325 na 1.nikajském koncilu. Dny před Velikonocemi mají vlastní názvy. Jako první je Zelený čtvrtek, Velký pátek, Bílá sobota vše je ukončeno vigilií na neděli, což je bohoslužba připomínající vzkříšení Ježíše Krista.                                                                        Velikonoční tradice jsou vlastně činnosti, které lidé dělají na Velikonoce již po staletí a staly se z nich tradice. Mísí se s Velikonočními pranostikami.                                                       Každý si asi s pojmem Velikonoce spojí Velikonoční pomlázku. Podle tradice ze 14.století manželé a milenci šlehali své milé manželky a milenky. Ten kdo časně ráno nevstal, byl polit studenou vodou v posteli. Uplést pomlázku měl v té době každý. Na konec pomlázky se vplétá barevná stuha. V pozdějších dobách tedy všichni muži a děti vstávali na Velikonoční pondělí časně zrána, aby vyšli na koledu. Obcházeli sousedství a šlehali děvčata, aby byly příští rok zdravé a stále mladé.                                                                                         Velikonoční vajíčka jsou další z Velikonočních tradic. Tu jako první zavedli pravděpodobně Egypťané. Nejstarší nalezená zrobená kraslice je podle vědců stará neuvěřitelných 2300 let. Vajíčka dostávali koledníci za odříkání hezké koledy. Velikonoční vajíčka musela být plná a barevná. Ty vyfouknuté, takzvané kraslice, se používali jako dekorace. Jejich hlavní předností je, že na rozdíl od těch plných, se tak rychle nezkazí.                                                      Barvení vajíček je se všemi dosud zmíněnými tradicemi pevně spojeno. Typickými barvami vajíček, která můžeme vykoledovat, jsou žlutá, zelená, červena a hnědá. A to z jasného důvodu- jedná se o přírodní barvy, díky nimž mohl každý doma vejce obarvit.            Přírodní barvy na vejce:                                                                                                     žlutá: odvar z cibulových slupek (ale jen krátce); šafrán
červená: odvar ze slupek červené cibule a octa; červené zelí nebo šťáva z červené řepy; šťáva z borůvek nebo bezinek
světle zelená: lipový květ; kmín; šafrán
tmavě zelená: mladé žito; voda ze špenátu; odvar z olšové kůry
fialová: lipový květ; kmín; šafrán
hnědá: odvar z dubové nebo olšové kůry; odvar z cibulových slupek (déle); čaj
černá: roztok sazí, na jehož dně je několik rezavých hřebíků; odvar z olšové kůry

Velikonoce jsou ze své podstaty svátky neuvěřitelné radosti a volného vydechnutí.

Něco pro zasmání...

Otázky a odpovědi

Co jde dovnitř suché, ven vlhké a dává hřejivé uspokojení?
Sáček od čaje.

Co je nejhezčí na dětech?                                           Výroba

Co je smíšený pocit?                                                  Když tvoje tchýně padá do 50ti metrové propasti ve tvém novém autě.

Co je to? Píchá to a dá se to vykouřit.                          Včely

Co je to polibek?                                                        Vertikální vyjádření horizontální  touhy.

Co je vrchol optimismu?                                              Když si dva teplí koupí  kočárek.

Co je vrcholem lenosti?                                               Když muž leží na ženské a čeká na zemětřesení.

Co má žena a fazole společného?                               Obě potřebují pořádný kolík, jinak se plazí k sousedovi!

Co roste kořenem vzhůru?                                           Horní zuby.

Co vzejde z toho, když se zkříží včela a prase?            Malý český člověk  - pracovitý, ale svině.

Co vznikne křížením krávy s  želvou?                           Tele s helmou.

Co zastaví padání vlasů?                                             Podlaha.

Jak muž prokáže, že myslí do budoucna?                    Koupí si dvě basy piva.

Jak se hanácky řekne kalkulačka??                             Chetré pléšek

Jak se pomocí vody získá světlo?                                Tak, že si doma umyjete okna.

Jak se pozná ježek od ježkové?                                  Ježek má o jednu bodlinu navíc.

Jak se říká ženě, která ví každou noc, kde je její muž? Vdova

Jaké ženy jsou aerodynamické?                                  Ty, které nekladou odpor.

Jaký je rozdíl mezi anglickou a sicilskou pojišťovnou?   V anglické pojišťovně vám na základě statistik řeknou, kolik lidí příští rok zemře. V sicilské vám řeknou i jejich jména. 

Jaký je rozdíl mezi běžícím a letícím zajícem?              Letící má na zádech orla.

Jaký je rozdíl mezi hajným a hajnou?                           Hajný zná všechny ptáky v lese a hajná ve vesnici.

Jaký je rozdíl mezi hezkou a ošklivou horolezkyní???    Hezká většinou dosáhne vrcholu již v základním táboře.

Jaký je rozdíl mezi holubama a vládou?                        Žádný, všechno poserou, ale střílet se nesmí.

Jaký je rozdíl mezi Klausovou vládou a Windows?         Žádný! Všichni doufají, že příští verze bude stabilnější.

Jaký je rozdíl mezi klokanem a člověkem?                   Klokan si může vyskakovat i s prázdnou kapsou.

Jaký je rozdíl mezi koněm a důchodcem?                    Kůň jí obrok a důchodce obden.

Jaký je rozdíl mezi ženskou a teroristou?                     S teroristou se dá vyjednávat.

Jaký je rozdíl mezi ženou a vínem?                              Žádný. Čím starší ročník, tím větší opice.

Kam  nejlépe investovat své úspory?                              Do alkoholu, kde jinde byste dostali 40%

Kdo byl prvním kosmonautem na  světě?                      Jan Hus, ale shořel už při startu.

Kdo je to účetní?                                                        Osoba, která  vyřeší váš problém, o kterém nevíte, způsobem který nechápete.

Kdo skáče na laně?                                                    Jelen.

Kdo vymyslel triatlon?                                                 Cikáni: Na koupaliště jdou pěšky, tam si zaplavalou a zpátky jedou  na kole.

Když se to vyhodí nahoru, je to hnědé a když to spadne dolů, je to bagr. Co je to?           Kinder vejce.

Který čtyřnohý přítel je člověku nejmilejší?                    Postel.

Může žena za den zhubnout o 300 kg?                        Ano!! Ráno je žena  kráva, v poledne slepice a večer brouček.

Pranostiky

  • DUBEN - Je-li v dubnu teplý déšť, hojné požehnání jest. Když dubnový vítr do stodoly fičí, po žních díru nenajde.
  • KVĚTEN- Když v máji kvete hodně bílý bez, prohnou se větve ovocem. Který roj se v máji rojí, za plný vůz sena stojí, Červnové vyrojení nestojí za zvonění. Máj-li déšť nedá, červen se předá.
  • ČERVEN- Často-li se v červnu hrom ozývá, kalné léto potom přicházívá. Červen stálý, prosinec dokonalý. Hřmí-li v červnu, zvede se obilí.

 

Vědecký průzkum na téma "proč muži v noci vstávají z postele" ukázal, že:

5 %             se musí napít

12 %           musí na záchod

83 %           musí domů

Ženy se dělí na:

Václavky:     do 20 let                - drží se kořenů

Blešky:        20 - 30 let              - skáčou z postele do postele

Tesilky:        30 - 40 let              - jsou k neroztrhání

Sokolky:      40 - 50 let              - když se svléknou, člověk řekne: "No nazdar"

Cibulky:       50 let a výše          - čím více se svlékají, tím více by člověk brečel

 

Cestou lásky

Petra Kubíčková Balcarová

 

Ten, kdo se vydá cestou lásky

bude nejen velmi bohatý,

přetne s úspěchem cílové pásky,

nevezme jej rohatý.

 

Milovat neznamená jen mít rád,

je to ....obětovat, tolerovat, odpouštět

a druhému štěstí přát,

nikdy majetnicky se nezpouštět.

 

V nitru trápí něco každého,

někdy není chuť se smát,

nechme dojít vše do bodu vlažného,

zase přijde chuť si hrát.

 

 

 

 

 

Bohatství není v tom druhého ovládat,

nenalezneme jej ani ve zlatě,

lásku nelze nikdy vymáhat,

ani plácat se v ní jako na blátě.

 

Víra, rozum, vnitřní emoce,

pozitivní přístup k životu,

pomáhá uzdravit nemocné

i přes starosti běžných dnů.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Názory čtenářů se nemusí shodovat s názorem lidí, kteří přispívají do tohoto občasníku a dále vydavatelů.

Komu se to nelíbí, ať si prdel políbí.

Za případné chybné informace, gramatické chyby se předem omlouváme, neboť nelze docílit toho, být neomylní.

Pokud má někdo zájem o gratulaci blízké osobě, či jinou propagaci, rádi uveřejníme jeho příspěvek.

Srdečně děkujeme za pomoc a příspěvky od všech lidí dobré vůle, bez kterých by Občasník nebyl.