Jdi na obsah Jdi na menu
 


Občasník 6.

12. 12. 2010

                Račínský občasník

               www.racin-obcasnik.estranky.cz

                     6. číslo, září - 2010

 

Milí čtenáři,

tož nám to léto zasejc pěkně uteklo, červenec s teplotními rekordy přes 30°C,  sluníčko pražilo, že na kapotě auta bylo možné osmahnout třeba vejce, ale také smutný fakt, že opět na českých silnicích během prázdninových dní zahynulo hodně dospělých a dětí. Vše si vybírá svou daň, někde lidé bojovali s přívaly deště, jinde s požáry, počasí bylo, je a bude vždy nevyzpytatelné.

Dříve jsme slýchávali o tornádech na jiných kontinentech, nyní se objevila i v Česku. Važme si proto každého dne, kdy tu můžeme být, toho, že žijeme v malé vesničce, které se prozatím pohromy vyhýbají a věřme, že tomu tak nadále zůstane.

Přejeme krásně prožitý pestobarevný podzim, plný nezapomenutelných zážitků. 

Petra a Jaroslav Kubíčkovi + spol. bez r. o.  J

 

Něco o Račíně část 6.

 

   Podnikání v obci: 

   - Dominantou byl především dnešní hotel. První výčep pořídil asi od r. 1836 hajný Tonárek, první šenkýř byl Jiřík, strýček Vojtěcha Havlíčka. Jeho dceru si vzal Antonín Králíček, pozdější hostinský. Dalším hostinským Karel Havel, který byl významnou osobností v zásluhách při osamostatnění obce a školy, zasadil se o elektrifikaci v r. 1930, spoluzakládal místní Sbor dobrovolných hasičů, položil základy rekreační tradice. Z jeho hoteliérské činosti měla obec určitě prospěch, formou příjmů 600,-korun ročně, kromě dávky z nápojů 500,-, ale pomohlo to také místním občanům, kteří měli odbyt na vejce, mléko,... . Na jaře r. 1936 hotel, hostinec, obchod se smíšeným zbožím, dům i s polnostmi prodal K. Havel paní Františce Řehákové, obchodnici z Prahy za 115 000,-korun a odstěhoval se s celou rodinou do Polničky. Odcházel zřejmě pln pocitu ukřivdění, poté co neobhájil post starosty, nezavděčil se všem... . Bohužel toto přetrvává i do dnešní doby, kdy se najdou tací, kteří neustále hledají chyby na druhých, nejen u sebe samých L . Rok 1933 se začaly na světlo vytahovati různé osobní věci v neprospěch již zmíněného K. Havla, sled dalších událostí jako úmrtí choti paní Kateřiny Havlové a svatba syna s dcerou mlynáře z Polničky, slečnou Miroslavou Hladíkovou byly nejspíš také jedním z důvodů, proč toto místo opustil. Vzhledem k jeho nemalým zásluhám by si zde zasloužil minimálně památníček!

   Další osud hostince padl v r. 1939 do rukou pana Antonína Leopolda, který vše zakoupil od p. F. Řehákové za 180 000,-korun a dal tím hotelu své jméno. Dodnes se traduje, že za těchto let, byla zde vynikající kuchyně, obsluha, vařilo se zde stovky jídel denně, nejen pro pohostinství, ale také pro dětské tábory (Jednota), které se nacházely na konci Račína směrem k lesní cestě k Velké Losenici. Tento tábor byl po letech zlikvidován, chatičky rozprodány do soukromna. Návštěvnost bývala však obrovská.

   Později hotel prošel rozsáhlou rekonstrukcí, majitelé a provozovatelé se často střídali (v 80. letech pan Macháček, paní Faková, Benda, Kosek, v 90. letech se stali majiteli pánové Pišík a Polan).

   Posledními provozovateli nyní rodinného hotelu*** jsou paní Květoslava Špačková a Ing. Z. Čižinský, kteří zde pořádají během roku různé rodinné a firemní akce, školení, svatby, Country večery, meetings (= veřejná schromáždění k urč. příležitostem) a v neposlední řadě i nově v r. 2010 Vítání  občánků obce Račín, které bylo nezapomenutelnou záležitostí pro nejen šťasné děti a rodiče, ale také pro místní starousedlíky. Hosté si mohou pochutnat na specialitách místní kuchyně, zahrát stolní tenis, biliard, elektronické šipky atd..

A v čem drží a navždy budou držet tito dva partneři prvenství? Jako první v obci založili velice pěkné internetové stránky hotelu, kde se návštěvník dozví vše nejen o něm, ale hlavně o místě, ve kterém se nachází, což je pro Račín jistě přínosem. Vlastní doménu www.racin.cz, kde najdete mimo jiné i tipy na výlet, fotoarchív,.... .

  -  Naproti hotelu je obecní budova-bývalá škola, ve které se nachází koloniál se smíšeným zbožím a místní hospůdka, která se v r. 2010 stala hospůdkou roku čtenářů a příznivců deníku Vysočina. K ochutnání je zde ze čtyř druhů piva, domácí kuchyně a prostředí, které spravují od r. 2008 manželé Špičákovi. Koná se zde během roku mnoho akcí, např. Pyžamová party, večery s živou hudbou, Mikulášské a vánoční akce, oslavy narozenin, školní setkání, schůze a další.  Místní tu mají vlastní štamgastovský stůl, ke kterému s radostí přizvou i další návštěvníky.

  -  V oblasti elektro-montáž zde podniká Milan Subý.

  -  Poskytovatelem celoročního ubytování je František Dvořák. Jedná se o příjemné ubytování v apartmánu v blízkosti rybníka Jordán.

   - Odprodej leknínů pan Luděk Mach.

 

A škola bývalá ještě podrobněji z historického hlediska? To zase přístě milí čtenáři...............................

 

(zdroj - Písání vybrané ze vzpomínek, kronik a knih pamětních na obec Račín, vydané Obecním úřadem v Račíně, 25. června 2005, neoficiální Pamětní kniha u Kubíčků, která je veřejně k nahlédnutí)

 

Události ve zkratce .

 

Červen 2010

·        Letošní lávka byla naplánována na neděli 27.6.2010. Na hrázi Jordánu se sešlo spousta lidiček a příznivců. Počasí přálo, sluníčko hřálo, odvážlivců bylo a k tomu se pilo. Po odstartování závodu byla namátkově provedena kontrola na hladinu alkoholu v krvi, jedinec úspěšně prošel a mohl se vydat na houpavá prkna nad hladinou rybníka, který zdobily tradičně květy různobarevných leknínů. Bravůrně ovládat kola, již ne příliš moderního kola bylo opravdu obtížné, a tak se padalo na spoustu způsobů. Nakonec za nejlepší pád, dokonce s odrazem byl oceněn Kája Ošťádal. Borci v přejezdu přes lávku v kategorii A se stali bratři Jirka a Vašek Veselovi a na další medajlové pozici se umístil Lukáš Vaščák. V kategorii B se umístili na předních příčkách Kohout Otto a Pospíchal Petr. Ani letos nechyběl trakař, na který usedaly převážně děti a zběsilou jízdu, plnou adrenalinu, ale s bezkonkurenčním časem vyhráli Leoš Zich se synem Šimonkem. Zakončení proběhlo ve veselé náladě, kdy místostarosta L. Zich nezvládnul jízdu s panem starostou J. Subým, který skončil i s trakařem pod vodní hladinou. Ostatní zastupitelé však celou záležitost vzali do svých rukou, kdy po zběsilé honičce po prknech skončil místostarosta s rozervaným tričkem pod ještě houpajícími se prkny. Málokdo tudíž vyváznul se suchou kůží a někteří si odnesli i modřiny, které se s postupem času vytratily. Hlavní bylo, že byla legrace. Sponzorům, bez kterých by rozhodně bylo obtížné tuto akci pořádat, patří náležité poděkování, byli jimi: 1. Žďárská plynařská a vodařská a.s., Ing. Lubomír Konig, pan Martin Bořil, pan Jan Říha - Dopravní a balicí technika, Maso Žďársko s r. o., Hasičská vzájemná pojišťovna a.s., pan Pavel Kusý, Ing. Jaroslav Štandl, Zahrada Vysočina s r.o., paní Bc. Jana Mokříšová, directweb.cz, pan Mgr. Milan Mokrý, pojišťovna Kooperativa a Hotel Račín. Celé odpoledne se báječně vydařilo, opět bude na co vzpomínat a můžeme se těšit na VII. ročník Račínské lávky v roce 2011. 

     

- další foto naleznete na stránkách Račínského občasníku

Červenec 2010

·       Prázdniny nás uvítaly skvělým počasím – tropy potěšily mnoho dětí, které se cákaly v bazénech a rybníčkách v blízkosti naší vesničky. Bohužel díky nadměrným teplotám se v mnohých vodách začaly množit sinice a např. Řeka byla jedním z prvních nevhodných míst pro koupel.      Bohužel díky vysokým teplotám došlo v rybníce Jordán k úhynu ryb, místní rybáři měli plné ruce práce, aby se zápach z již uhynulých nešířil celou obcí a rozkládající těla neohrožovala životní prostředí. Vše nakonec zvládli a některé vodní živočichy tak zachránili před neodvratnou záhubou. Za snahu a pomoc jim patří poděkování.

·       Ke konci měsíce byla slavnostně pokácena Májka za místní obecní budovou. Celé okolí bylo pěkně vyzdobené břízkami s pentlemi. Akce proběhla pod záštitou místních hasičů, vše za doprovodu živé hudby.

Srpen 2010

·        Prvního srpnového dne proběhla exkurse dospělých a dětí z Račína do stanice Hasičského záchranného sboru ve Žďáře nad Sázavou. Velitel hasičů provedl jak odborný, tak praktický výklad všem zúčastněným, kteří si měli možnost vyzkoušet první pomoc, prohlédout zasahující stroje a vyzkoušet pobyt v temném neznámém prostředí. Pro některé se stala tato návštěva inspirací do života, pro jiné zajímavým školením a praktické rady jistě nebyly na škodu. Děkujeme tímto již zmíněnému veliteli ze Žďáru n.S., také M. Halouskovi, který celou akci naplánoval a zrealizoval.

·       21. srpna se na Velkém Dářku konaly závody na Dračích lodích. Račínští Raci se letos aktivně závodu nezúčastnili, jelikož v loňském roce nebyly rozděleny posádky na profesionály a neprofesionály, tudíž se pro neprofesionály staly nevýhodou a nefér záležitostí.

·       V měsíci srpnu – jak jinak než opět místní dobrovolní hasiči sekli v obci traviny. Jelikož je Račín opravdu maličký, je tudíž pochopitelné, že se na mnoha akcích podílejí ti samí lidičkové, což je fajn, že se domluví a díky nim obec vypadá hezky a upraveně, ať už se opakujeme, díků není nikdy dost, proto hoši děkujeme ;-)

·       Konec srpna 2010 patřil Račínské hospůdce, díky mnoha hlasům čtenářů a příznivců Deníku Vysočina se stala 31.7. 2010 restaurací roku. Kritéria byla pro všechny zúčastněné stejná: zda se v hospůdce točí dobré pivo či víno, podávají chutné jídlo, mají nejpříjemnější obsluhu, nebo se prostě v dané hospůdce cítíte dobře a rádi se zde setkáváte s přáteli. Někteří fandové hlasovali s odůvodněním, že se jim na ní líbí všechno, jiní ocenili příjemnou atmosféru a venkovní posezení. V místní hospůdce je zkrátka rodinná atmosféra s dobrým pivečkem k tomu. K vítězství Žďárský deník srdečně poblahopřál a byl slavnostně předán Certifikát Hospůdka roku čtenářů Deníku pro rok 2010. Dále si bylo (bude) možné přečíst reportáž v právě již zmiňovaném Deníku.

·       Houby v letošním roce rostly zase jako po dešti. Dalo se sbírat mnoho druhů a z lesů se odcházelo s těžkým košem a srdcem, jelikož ty voňavé lesní plody již nebylo kam dávat.

Září 2010

·        Jo, jo, škola volá a Račínských dětí do lavic usedá čím dál více. Přejeme budoucím školáčkům mnoho úspěchů ve školním roce 2010-2011 a nejen v něm. Hodné paní učitelky a učitele a hlavně samé ruské pětky = české jedničky!

A na co se těšit........?

Ø       Druhý týden v září tj. so 11.10. 2010 proběhne další ročník Blumo-račínského nohejbalu. Celý den se na hřišti nad Pijáčkem budou odehrávat zápasy jednotlivých družstev.

Ø       27., 28., 29. října 2010  mají děti podzimní prázdniny.

Ø       Halloween , který připadá na noc z 31. října na 1. listopad.

Ø       Podzim bude patřit letos již druhým volbám, tentokráte do zastupitelstev měst a obcí. Ať bude výsledek takový či makový, buďme rádi, že je zájem o vedení obce a važme si toho, že se najdou lidé, kteří mají zájem něco změnit a zlepšit. Jistě si nynější zastupitelé, v čele se starostou J. Subým zaslouží náležité poděkování za usilovnou práci a zrealizované projekty, za mnoho příjemných akcí pro nejmenší obyvatele naší vesničky! Děkujeme!

Ø       Další číslo občasníku vyjde koncem roku 2010 a najdete jej v Račínské hospůdce, někteří ve svých schránkách, na požádání u Kubíčků, na internetové adrese viz nahoře. Jelikož výtisk jednoho čísla vychází na nemalé finanční prostředky, tímto se omlouváme, nelze vyhovět všem a doručit do všech domácností. Proto po popřečtení můžete poslat dále.                Pokud by chtěl kdokoliv další přispět, měl možnost namnožit výtisk, pomoc vždy a rádi uvítáme  ;-) 

Gratulace, výročí, oslavy, narození...

Všem oslavencům přejeme hlavně a hlavně zdraví, mnoho sil , štěstí od kominíčka, plnou náruč lásky nejen od nejbližších, ale také od ostatních místních usedlíků a lidí, kteří přejí opravdu od srdce jen to nejlepší, pozitivní, nejhezčí do dalších let.

Tóž to dobře zapijte, poveselte se, pobavte se a hlavně oslavy ve zdraví přežijte!

 

 

  • koncem listopadu oslaví kulaté výročí pan Zdenek Lacina, krásných 60 let

a ve stejném měsíci nádherných 30 let, slečna v neustálém rozpuku Michaela Kubíčková 

 

NOVINKA....čerstvě narozená miminka....... stále nejsou a nejsou k dispozici, no, přijde zima, dlouhé večery, třeba se někomu zadaří J

Šikovné recepty a zajímavosti

CIBULE - Nejlepším lékem proti nachlazení a následnému kašli je cibule.

 

Cibulový sirup - Nakrájíme 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvíme do nádoby a prosypáváme cukrem (nejlépe třtinovým). Nakonec přikryjeme a necháme odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijeme do skleničky. Sirup podáváme při kašli několikrát denně po lžičkách.

 

Cibulový čaj - Do 200 ml vroucí vody dáme na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Necháme 10 minut vyluhovat, scedíme a osladíme medem. Pijeme několikrát denně.

 

MED - Při onemocnění je med neocenitelný. Nejenže dodává tělu dostatek důležitých  látek, energie, ale navíc na rozdíl od rafinovaného cukru, nezatěžuje náš organizmus.

 

Řepový med - Z černé řepy seřízneme špičku. Vnitřek řepy vydlabeme a do třetiny objemu nalijeme med. Necháme stát přes noc. Med do rána vytáhne z řepy šťávu. Lžíci směsi 5 x denně smícháme s teplým mlékem a vypijeme.

 

LIEČEBNÉ ÚČINKY BRAMBOR: Je to vynikajúca diétna potravina s vynikajúcou kvalitou bielkoviny. Čerstvá šťava zo surových zemiakov spolu so šťavou zo surovej kapusty v množstve asi 0,5 l za deň lieči žalúdkové a dvanástnikové vredy, zápaly žalúdka, hemoroidy a prekyslenie organizmu vrátane záhy.Kaša z čerstvo postrúhaných zemiakov priložená zvonka lieči popáleniny a je aj výbornou pleťovou maskou. Pomáha tiež pri rôznych ekzémoch.

Pôsobia preventívne proti rakovine vírusového pôvodu, ale aj proti iným vírusovým ochoreniam ( takéto látky majú najmä v šupke ).

Ich pravidelná konzumácia pomáha odvodňovať organizmus, znižovať krvný tlak, posilňuje srdce.

Surové pomáhajú liečiť dnu a reumatické ochorenia.

V zemiakoch ( podobne ako v  kapuste a  mrkve ) sa nachádza určitý druh pektínu, ktorý na seba viaže až 80 % ťažkých kovov a vylučuje ich z tela von.

 

ČESNEK - Nejuniverzálnějším lékem se zdá být česnek, který dokáže jako přírodní účinné antibiotikum snadno zatočit s kdejakou chorobou. Česnek bychom měli v období zvýšeného výskytu infekce konzumovat co nejčastěji. Ať už jako speciální česnekovou pochoutku, nebo přidáním do polévek, omáček či salátů. Jeho nepříjemný odér můžeme zmírnit tím, že se po jeho konzumaci napijeme mléka.

 

Super zdravá česnečka - 200 g brambor, 2 lžíce sádla, 12 stroužků česneku, 1 mrkev, 1 petržel, 1/4 celeru, 2 cibule, svazek petrželky, toustový chléb, máslo.

Brambory oloupeme a nakrájíme na kostičky, kořenovou zeleninu očistíme a nakrájíme na tenké proužky a cibule na drobné kousky. V kastrole rozehřejeme sádlo, osmahneme na něm brambory se zeleninou a zalijeme vodou. Vaříme doměkka. Mezitím nakrájíme na kostičky toustový chléb a osmahneme ho na másle. Česnek oloupeme a prolisujeme do hotové polévky. Dobře promícháme, přidáme nasekanou petrželku a osmažené tousty.

 

CITRÓNY - Během infekce je velmi důležitý přísun dostatečného množství vitaminu C. Nejlepší je, je-li podávám formou zvýšené konzumace citronu, kiwi, pomerančů a kysaného zelí.

 

Citrónové kloktadlo - Vymačkáme štávu z jednoho středně velkého citronu a kloktá ji. Nakonec polykneme. Opakujeme 2 až 3x denně

 

Teplá citronáda - Šťávu ze 2 citronu smícháme ve vysoké sklenici s 2 lžícemi třtinového cukru a zalijeme teplou vodou. Přidat můžeme i šťávu z jednoho pomeranče. Pijeme každé ráno před snídaní během celého zimního období.

 

Citronóvé rozinky - Balíček rozinek spaříme horkou vodou a dáme do malé misky. Na ně vymačkáme šťávu ze 2 citronů a necháme několik hodin nasáknout a nabobtnat. Vitamin C  se naváže na hroznový cukr a má pak větší účinek v našem organismu. Každodenní "zobání" těchto rozinek je skvělou prevencí proti infekci.

 

DALŠÍ "BABSKÉ" RECEPTY "RYCHLÉ POMOCI"

 

Sádlový obklad - Při bolestech v krku si připravíme jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažeme tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouháme trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjeme dalším plátýnkem. Dáme na krk a ovážeme teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

 

Medvědí mléko - Teď jeden typ pouze pro dospělé. Je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejeme 200 ml mléka, přidáme panáka rumu a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer a ráno se cítíte jak rybička.

 

Máslový čaj - Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku. Nejlépe zažene tento jednoduchý recept. Uvaříme 250 ml černého čaje, přidáme polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promícháme a ihned vypijeme.

 

Zázvorový čaj - 10g čerstvého strouhaného zázvoru.vaříme 5 minut v 1 litru vody. Poté ho přes cedník vymačkáme. Do vzniklého čaje se přidáme šťávu z jednoho citrónu či pomeranče, osladíme a pijeme horké.

 

PRO UNAVENÁ JÁTRA - Při jakémkoli oslabení našeho organizmu jsou  nadměrně zatěžovaná naše játra. Při infekci bychom jim proto měli dopřát trochu úlevy v podobě stravy, ve které omezíme všechna tučná, příliš kořeněná a smažená jídla. A naopak přidáme více nízkotučných mléčných výrobků a mrkve.

 

Mrkvový tvaroh - Nastrouháme 3 mrkve, smícháme je s 250 g nízkotučného tvarohu a naředíme 1 lžící kefíru. Dobře promícháme. Můžeme osladit nebo trochu osolit, podle chuti.

 

Mrkvové hranolky - 2 mrkve nakrájíme na malé hranolky, pokapeme je šťávou z 1 citronu a 1 lžičkou olivového oleje. Jíme místo  čipsů či slaných buráků.

 

MED A SKOŘICE - Je zjištěno, že směs medu a skořice pomáhá léčit spoustu nemocí. Med může být užíván bez jakýchkoliv vedlejších účinků a je snadno dostupný. Dnešní vědci jej doporučují jako velmi účinný lék.

 

Vědci zjistili, že ačkoliv je med sladký, jestliže se bere ve správných dávkách jako lék, nemůže ublížit ani diabetickým pacientům. Týdeník World News, vycházející v Kanadě, ve svém vydání datovaném 17. ledna uveřejnil následující seznam nemocí, které mohou být léčeny medem a skořicí jako výsledek studií západních vědců.

Nemoci srdce

 - Smíchejte med a mletou skořici a mažte na chléb (samozřejmě nejlépe celozrnný) místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou denně jíst tuto snídani, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.

Co je to Halloween?

Halloween si v našich krajích většinou spojujeme s Amerikou (přesněji s USA). Tento svátek je původně starý Keltský zvyk, známý jako "Samhain" a znamená "Konec léta".

Halloween se slaví poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31. října a trvající do východu slunce 1. listopadu. Je to noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživých je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce.

V této magické noci se posazovala svítící lucerna vyřezaná z tuřínu nebo tykve před krytý vchod do domu nebo přímo do okna. Měla vítat zemželé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýní usazovala svíčka.

Když evropští osadníci (zvláště Irové) přijeli do Ameriky, objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně jsou větší a lépe se hodí pro vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a byl od 19. století slaven dokonce ještě více než dříve.

Něco pro zasmání...

 

v      Co musí udělat muž? Zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Co musí udělat žena? Zalévat strom, uklízet dům a starat se o ty dva pitomce.

v      Manželé hrají golf. Při jednom odstřelu proletí míček sklem terasy  přilehlého domu.  Manželé, vědomi si viny, běží ihned tím směrem a jdou se omluvit majiteli.
Volají, ale nikdo neodpovídá. Dívají se tedy rozbitou terasou do domu a vedle rozbité krásné láhve vidí stát poměrně atraktivního muže s turbanem na hlavě. "Jste majitelem domu?", ptá se ho manžel. Muž chvíli hledí na pár a potom odpoví: "Ne, já jsem byl 1000 let uvězněn v této láhvi a někdo na golfovém  hřišti, láhev rozbil a mě osvobodil." Manžel: "Óóó, potom jste tedy duch z té láhve". "Zcela správně. Splním vám dvě přání, třetí bych si nechal pro sebe." Manžel si tedy rychle přeje: "Super! Takže já bych chtěl plat 1.000.000 Eur zdaněných ročně!" "Splněno! A druhé přání?" Manželka: "Abychom měli stále na stole jen nejlepší jídla a n ápoje!" "Zajisté!!! No a teď moje přání...", na to duch. "1000 let jsem byl uvězněn v láhvi a nemel žádnou ženu. Přál bych si teď užít zbytek dne s vaší ženou!" Manželé rozpačitě souhlasili, on šel zpět na golfové hřistě, ona s duchem do ložnice. Když byli právě v nejlepším, ptá se duch ženy: "Kolik let je tobě a kolik manželovi ?" "Mě 35 manželovi 37! Proč?",ona na to. "Se divím,že ještě věříte na duchy z láhve !!!"

 

Pranostiky, citáty...

  • ZÁŘÍ - Je-li na podzim mnoho trnek, bude příští rok mnoho žit. - Na podzim jabloňový květ kazí mladým lidem svět. - Na podzim lžíce deště a konev bláta.
  • ŘÍJEN - Čím déle v říjnu u nás vlaštovky prodlévají, tím déle pěkné a jasné dny potrvají. - Je-li říjen hodně zelený, bude leden velmi studený.
  • LISTOPAD - Hřímá-li v listopadu, bude dobrý rok. - Jaký listopad - takový březen.
  • PROSINEC - Studený prosinec - brzké jaro, mírný prosinec - mírná celá zima.
     

v     Jednou z výhod dobrých skutků je, že povznášejí duši a uzpůsobují ji ke skutkům ještě lepším. -J. Rausseau

v     Vše dokončené je obdivováno, vše začínající podceňováno.

v     Vyslovení omluvy není pokořující, je to známka vyzrálosti a upřímnosti.

v     Mysli si, že jsi jaký jsi... ale buď takovým, jakým opravdu chceš být...

v     Nestůjte u mého hrobu a neroňte slzy. Nejsem tam. Nespím, to zjistíte brzy. Jsem tisíc větrů a všechno jejich vlání. Jsem jiskření stříbřitých sněžných plání. Jsem sluneční svit na zralém obilí. Jsem podzimní déšť, všechno zaliji. Když se probudíte do ranního ticha, já jsem ten čilý ruch, co na vás svěže dýchá. Zpěv ptáků, co v kruhu víří ve výškách. Jsem hvězdy, co nocí září jako zlatý prach. Nestůjte u mého hrobu a neroňte slzy. Nejsem tam. Nespím, to zjistíte brzy...

v     Hledáš pomocnou ruku? Najdeš ji na konci svého ramene.

v     Bůh nemůže být všude, proto stvořil matky.

v     Humor je nejdůstojnější projev smutku - Miloš Kopecký

v     Hudba je záchrana před obyčejným slovem - Romain Rolland

v     Svět je nádherná kniha, ale nemá cenu pro toho, kdo neumí číst.

v     Člověk se může rozloučit se vším, jenom ne s nadějí. - I. G. Erenburg

v     Zkušenost vybírá hrozně vysoké školné, ale učí jako nikdo jiný. - Thomas Carlyle

v     Kdo se nedopustí žádné hlouposti, není tak moudrý, jak se domnívá. - Otto František Babler

v     Četba pěkné knihy je nepřetržitým dialogem, v němž kniha mluví a načež duše odpovídá. - A. Maurois

v     I když lidé nevědí, co je dobro, mají ho v sobě. -  Konfucius

v     Všude tam kde je člověk je místo pro dobrý čin. – Seneca

 

Podzim

(PeKuBa)

 

Vítr odnáší letní rána, slunce ztrácí svou sílu,

sladce v noci se spává, při dřevě neuhnat si kýlu.

 

Barvy v přírodě malíř rozlil, nezachytí je jediná fotka,

dávno odkvetl z bylin Rozrazil, možná ještě uvidíte krtka.

 

Nic není černobílé, vše má svůj řád a barvu,

prozatím sněhem pole nepokryté, hluboko v zemi hledat larvu.

 

Podzim není smutný, ba naopak,

vždy je třeba hledat to zajímavé, to krásné,

a hlavně tam, kde jsou hvězdy jasné.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Názory čtenářů se nemusí shodovat s názorem lidí, kteří přispívají do tohoto občasníku, dále vydavatelů.

Za případné chybné informace se předem omlouváme, neboť nelze docílit toho, být neomylní.

Pokud má někdo zájem o gratulaci blízké osobě, či jinou propagaci, rádi uveřejníme jeho příspěvek, je samozřejmé, že se k blahopřáním připojíme.

Srdečně děkujeme za pomoc, drobný sponzoring a příspěvky od všech lidí dobré vůle, bez kterých by toto a další vydání nejspíš nebylo.