Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco o Račíně část 8.

......

   Léta račínského souboru se odstěhovala do historie a s nimi i ten prostý život vesnických dětí, znovu ožívající opravdu už jen ve folklóru.

   Poslední osobou, která ukončila vyučování zdejší školy v roce 1966 byla paní Anna Čejková.

   Ještě zmínka o tom, jak škola vypadala v interiéru. Jedna třída a nevypočitatelná kamna, houba ve dřevě, která nebyla k umoření. Spíše pro statného muže, znalého devatera řemesel, zato patří této ženě při nejmenším nemalý obdiv.

   Od roku 1992 převzal bývalou školu pan František Dvořák, který zde zřídil hospůdku s názvem „Malá osada“, pořádal mnoho tanečních večerů ve stylu country. Později byly prostory pronajaty panu  Lubošovi Šturcovi. Během těchto let budova chátrala, ale její provoz pohostinství byl zachován.

   Do roku 2004 zajistil dnes již bývalý starosta Ing. Ivo Mittermayer dotace na opravu této budovy ( ve spolupráci s paní – tehdy místopředsedkyní PS PČR Miroslavou Němcovou ), proběhla rekonstrukce a následná výstavba nových prostor. Dne 4.12.2004 byla budova slavnostně otevřena. Při otevření byli přítomní tehdejší zastupitelé a významní hosté. Fotografie, výstřižky a další podrobnosti naleznete od strany č.7 v  kronice obce Račín (po letech odmlky znovu vedené od r. 2005 a jak už to tak chodí – později odebráné a ukončené), v součastné době údajně uschována v prostorách obecního úřadu.

Abychom se vrátily k budově pro obec bezpochybně významnou, její interiér byl pozměněn, upraveno bylo především podkroví. Jediným, téměř netknutým místem byl sklep, který při jarním tání bývá často zatopen a neobejde se bez vodního čerpadla. V přízemí budovy napravo byl zřízen koloniál se skladem, dále místnost obecního úřadu, úklidové a skladové prostory, nalevo hlavní místnost hospůdky s barem, kuchyně, toalety a příslušenství, vzadu kotelna.  V bývalém podkroví vzniklo 1.patro se dvěma samostatně oddělenými byty (3 pokoje, síň, kuchyň, sprcha, WC).

Považuji tento krok za určitou záchranu pro místní, neboť nebylo místnosti, kde by se zastupitelstvo mohlo nerušeně scházet, v obci chyběl obchůdek,........

   Díky panu Ing. I. Mittermayerovi a tehdejším zastupitelům, stejně jako paní M. Němcové byla tato budova zachráněna a jistě jim zato patří při nejmenším Poděkování všech, kteří ji využívají, a že těch lidiček není málo ;-)

 

..................pokračování v dalším vydání................

 

(zdroj - Písání vybrané ze vzpomínek, kronik a knih pamětních na obec Račín, vydané Obecním úřadem v Račíně, 25. června 2005, neoficiální Pamětní kniha u Kubíčků, která je veřejně k nahlédnutí + fotokopie původní od r.2005)